Η ΠΡΟΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΤΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΙΚΗΣ ΕΝΩΣΗΣ ΚΟΖΑΝΗΣ ΣΤΟΥΣ ΧΕΙΜΕΡΙΝΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Με 8 πρώτες θέσεις, 5 δεύτερες και 3 τρίτες, επέστρεψε η Προαγωνιστική ομάδα της Κολυμβητικής Ένωσης Κοζάνης (Κ.Ε.Κ.) από τους ΧΕΙΜΕΡΙΝΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ που πραγματοποιήθηκαν στο Ποσειδώνιο Κολυμβητήριο Θεσσαλονίκης την Παρασκευή 8, το Σάββατο 9 και την Κυριακή 10 Φεβρουαρίου.

Στους αγώνες συμμετείχαν 33 Ομάδες με συνολικά 1039 κολυμβητές-κολυμβήτριες ηλικίας 9 έως 12 ετών.

Η Κολυμβητική Ένωση Κοζάνης συμμετείχε με 30 αθλητές όλων των προαγωνιστικών κατηγοριών (9 έως 12 ετών)που πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση.

Παρά το κουραστικό πρόγραμμα των αγώνων, οι αθλητές της Κ.Ε.Κ. διακρίθηκαν σε όλα σχεδόν τα αγωνίσματα, βελτιώνοντας τους χρόνους τους και ανέβηκαν 16 φορές στο βάθρο των νικητών.

Στα ατομικά αγωνίσματα οι αθλητές της Κ.Ε.Κ. πήραν 8 πρώτες θέσεις, 3 δεύτερες και 2 τρίτες.

Στα ομαδικά αθλήματα οι αθλητές μας κατέκτησαν 2 δεύτερες θέσεις και 1 τρίτη θέση.

Είναι χαρακτηριστικό ότι οι αθλητές της Κ.Ε.Κ., πλέον των θέσεων στο βάθρο, σε 37 αγωνίσματα πλασαρίστηκαν στην πρώτη δεκάδα.

Το Δ.Σ. της Κ.Ε.Κ.,

συγχαίρει όλους τους αθλητές και τις αθλήτριες της ομάδας για την πολύ καλή εμφάνιση που πραγματοποίησαν και τις συγκινήσεις που μας χάρισαν, καθώς και την νέα προπονήτρια της προαγωνιστικής ομάδα της Κ.Ε.Κ. κα. Μαρία Αμπατζίδου, η δουλειά της οποίας με την καθοδήγηση του κ. Μάρκου Μανταλούφα, άρχισε να δείχνει τα πρώτα της σημάδια,

δεν παραγνωρίζει , τη μεγάλη συμβολή του συνόλου των προπονητών που από την αρχή της σεζόν δούλεψαν με αυτά τα παιδιά και έβαλαν το δικό τους, πολύτιμο λιθαράκι, στις σημερινές επιτυχίες και διακρίσεις,

παρουσιάζει με υπερηφάνεια τους πρωταθλητές της, στο χειμερινό Βορείου Ελλάδας :

ΚΟΡΙΤΣΙΑ 9 ΕΤΩΝ

– Ψωμιάδου Μαρία, 1η θέση στα 50μ πεταλούδα

– Ψωμιάδου Άννα,  2η θέση στα 50μ ύπτιο

– Γουλιού Φωτεινή,  3η θέση στα 50μ πρόσθιο

 

 ΚΟΡΙΤΣΙΑ 10 ΕΤΩΝ

-Καραγιαννάκη Σοφία,  1η θέση στα 50μ πρόσθιο &  1η θέση στα 100μ πρόσθιο

 

ΑΓΟΡΙΑ 10 ΕΤΩΝ

-Μπατσίλης Δημήτριος,  1η θέση στα 100μ ύπτιο & 1η θέση στα 50μ ύπτιο

-Τασιόπουλος Κων/νος,  2η θέση στα 100μ πρόσθιο & 2η θέση στα 50μ πρόσθιο

 

ΚΟΡΙΤΣΙΑ 11 ΕΤΩΝ

-Τσιανάκα Βασιλική,  1η θέση στα 50μ πρόσθιο, 1η θέση στα 100μ πρόσθιο και 1η θέση στα 200μ πρόσθιο

 

ΚΟΡΙΤΣΙΑ 12 ΕΤΩΝ

– Αφεντουλίδου Παρασκευή,  3η θέση στα 100μ ύπτιο

 

4Χ50  ΜΙΚΤΗ ΟΜΑΔΙΚΗ ΑΓΟΡΙΑ 10 ΕΤΩΝ

Αραμπατζίδης Χαράλαμπος, Μπατσίλης Δημήτρης, Παππάς Δημήτρης, Τασιόπουλος Κων/νος,  2η θέση

 

4Χ100  ΜΙΚΤΗ ΟΜΑΔΙΚΗ ΚΟΡΙΤΣΙΑ 11 ΕΤΩΝ

Τσιανάκα Βασιλική, Γεωργίου Μαρία, Ψωμιάδου Στυλιανή, Περισανίδου Ιωάννα,  3η θέση

 

4Χ100  ΜΙΚΤΗ ΟΜΑΔΙΚΗ ΚΟΡΙΤΣΙΑ 12 ΕΤΩΝ

Κεντεποζίδου Ζωή, Χασιώτη Ελπίδα, Στιούκη Αλεξάνδρα, Αφεντουλίδου Παρασκευή,  2η θέση,

 

καθώς και τους υπόλοιπους αθλητές που  συμμετείχαν και διακρίθηκαν πετυχαίνοντας ατομικά ρεκόρ:

 

10 ΕΤΩΝ

Αμαξόπουλος Φώτης, Τζιαναμπέτης Αργύριος, Τσορακλίδου Αναστασία, Κουτσώνα Ελένη, Κιομπέλη Δήμητρα,

 

11 ΕΤΩΝ

Πιτένης Κλεάνθης, Απατσίδης Γιώργος, Σταμούλης Γιώργος, Τριανταφύλλου Ηλίας

 

12 ΕΤΩΝ

Ντίνας Ευάγγελος, Μαμάτσιος Μιχαήλ, Παράσογλου Γεώργιος

 

Οι επιτυχίες έρχονται με συστηματική δουλειά, υπομονή και επιμονή.

 

Από το Γραφείο Τύπου

    Μπατσίλης Δημήτρης

Άννα και Μαρία Ψωμιάδου

Τσιανάκα Βασιλική, Γεωργίου Μαρία, Ψωμιάδου Στυλιανή, Περισανίδου Ιωάννα

Κεντεποζίδου Ζωή, Χασιώτη Ελπίδα, Στιούκη Αλεξάνδρα, Αφεντουλίδου Παρασκευή

Τσιανάκα Βασιλική

Τσιανάκα Βασιλική, Αφεντουλίδου Παρασκευή

  Τασιόπουλος Κων/νος, Γουλιού Φωτεινή, Καραγιαννάκη Σοφία

Παππάς Δημήτρης, Μπατσίλης Δημήτρης, Αραμπατζίδης Χαράλαμπος, Τασιόπουλος Κων/νος