ΝΕΑ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΤΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΙΚΗΣ ΕΝΩΣΗΣ ΚΟΖΑΝΗΣ

Με μεγάλη επιτυχία συμμετείχε η προαγωνιστική ομάδα της Κολυμβητικής Ένωσης Κοζάνης (Κ.Ε.Κ.) στους«11ους Πτολεμαϊκούς Αγώνες» που διοργανώθηκαν το Σάββατο14 και την Κυριακή15 Δεκεμβρίου στο κολυμβητήριο Πτολεμαΐδας.

Στους αγώνες συμμετείχαν 20 Ομάδες και περίπου 460 αθλητές – τριες. Η Κολυμβητική Ένωση Κοζάνης συμμετείχε με 30 αθλητές/τριες όλων των προαγωνιστικών κατηγοριών (9 έως 12 ετών).

Οι αθλητές- τριες της Κ.Ε.Κ. βελτίωσαν τους χρόνους τους και πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση, αφού επέστρεψαν για δεύτερο συνεχόμενο αγώνα με το Κύπελλο της διοργάνωσης. Η αξία του Κυπέλλου είναι ακόμη μεγαλύτερη αν λάβουμε υπόψη μας ότι συμμετείχαν παραδοσιακές ομάδες του χώρου με διπλάσιο αριθμό αθλητών. Οι αθλητές και αθλήτριες της Ομάδας μας κέρδισαν 44 μετάλλια (20 χρυσά, 14 αργυρά, 10 χάλκινα).

Στα ατομικά αγωνίσματα οι αθλητές- αθλήτριες μας κατέκτησαν 16πρώτες θέσεις, 12 δεύτερες θέσεις και 8 τρίτες θέσεις.

Στα ομαδικά αθλήματα οι αθλητές- αθλήτριες μας κατέκτησαν 4 πρώτες θέσεις, 2 δεύτερες θέσεις και 2 τρίτες θέσεις).

Επιπλέον η αθλήτρια του Συλλόγου Σοφία Καραγιαννάκη πέτυχε νέο ρεκόρ αγώνων στα 100 ελεύθερο με χρόνο 1:12,57.

Οι αθλητές και οι αθλήτριες της Μαρίας Αμπατζίδου, ξεκίνησαν την φετινή κολυμβητική χρονιά δυναμικά με το πρώτο Κύπελλο στους αγώνες των Ιωαννίνων και συνέχισαν με ακόμη καλύτερα αποτελέσματα και επιδόσεις κατακτώντας πανάξια το νέο τρόπαιο.

Συγχαρητήρια σε όλους τους αθλητές και αθλήτριες και το προπονητικό τιμ της Ομάδας για την καθημερινή προσπάθεια που καταβάλουν παρακολουθώντας ένα ιδιαίτερα απαιτητικό πρόγραμμα προπονήσεων.  Η καθημερινή προσπάθεια συνεχίζεται και οι καρποί της σιγά – σιγά θα εμφανίζονται.

Σε λίγες ημέρες είναι η Γέννηση του Θεανθρώπου, ευχόμαστε σε όλους ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ και ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟ ΤΟ ΝΕΟ ΕΤΟΣ.

Υγεία σε όλους και όλες και το 2020 να είναι μια ξεχωριστή χρονιά για την Κολυμβητική Ένωση Κοζάνης.

Στους αγώνες κολύμβησης στην Πτολεμαΐδα:

1η θέση κατέλαβαν οι εξής αθλητές – τριες:

Σ. Καραγιαννάκη (50μ Πεταλούδα, 100μ Ελεύθερο)

Δ. Κιομπέλη (100μ Πρόσθιο)

Ε. Κουτσώνα (200μ  Ύπτιο, 100μ Ύπτιο, 200μ Μικτή)

Δ. Μπατσίλης (200μ Ύπτιο)

Ε. Στιούκη (100μ Ελεύθερο)

Κ. Τασιόπουλος(200μ Πρόσθιο)

Β. Τσιανάκα (100μ Πεταλούδα)

Ε. Χατζηγεωργιάδης (100μ Ελεύθερο)

Γ. Χλιαράς (50μ Ύπτιο)

Α. Ψωμιάδου (100μ Ύπτιο)

Μ. Ψωμιάδου (50μ Πεταλούδα και 50μ Ύπτιο)

Σ. Ψωμιάδου (200μ Μικτή)

 

2η θέση κατέλαβαν οι εξής αθλητές –τριες:

Φ. Γκουρτσούλη(50μ Ύπτιο)

Φ. Γουλιού (50μ Ελεύθερο)

Υ. Ζάμπρου(50μ Πεταλούδα)

Σ. Καραγιαννάκη (100μ Πεταλούδα)

Δ. Μπατσίλης (50μ Ύπτιο)

Ι. Περισανίδου(50μ Ύπτιο)

Γ. Σταμούλης(100μ Ελεύθερο)

Ε. Στιούκη (50μ Ελεύθερο)

Κ. Τασιόπουλος(50μ Πρόσθιο)

Δ. Τάτσινας (50μ Πρόσθιο)

Β. Τσιανάκα (200μ Πρόσθιο)

Γ. Χλιαράς (50μ Ελεύθερο)

 

3η θέση κατέλαβαν οι εξής αθλητές – τριες:

Μ. Γεωργίου (200μ Πρόσθιο)

Δ. Γκουντιού(50μ Πρόσθιο)

Φ. Γουλιού (100μ Ελεύθερο)

Υ. Ζάμπρου(50μ Ελεύθερο)

Δ. Κιομπέλη (200μ Πρόσθιο)

Δ. Τάτσινας (50μ Ύπτιο)

Β. Τσιανάκα (100μ Πρόσθιο)

Α. Ψωμιάδου (200μ Μικτή)

 

Στις Σκυταλοδρομίες:

 

1η θέση κατέλαβαν

4 Χ 50μ Ελεύθερο Κορίτσια 9 ετών

4Χ 50μ Μικτή Κορίτσια 9 ετών, 10 ετών και 11 ετών

 

2η θέση κατέλαβαν

4Χ 50μ ΕλεύθεροΚορίτσια10 ετών

4 Χ 50μ Ελεύθερο Αγόρια 9 ετών

 

3η θέση κατέλαβαν

4Χ 50μ Ελεύθερο Κορίτσια 11 ετών

4 Χ 50μ Μικτή Κορίτσια 12 ετών

Οι αθλητές και αθλήτριες της Κ.Ε.Κ. που πήραν μέρος στους αγώνες είναι:

 Γεωργίου Μαρία, Γουλιού Φωτεινή, Καραγιαννάκη Σοφία, Κουτσώνα Ελένη, Κιομπέλη Δήμητρα, Μπατσίλης Δημήτριος, Μπατσίλη Αικατερίνη, , Γεώργιος Απατσίδης, Πιτένης Κλεάνθης, Σταμούλης Γεώργιος,Τασιόπουλος Κωνσταντίνος, Τζιάστας Αθανάσιος, Τσιανάκα Βασιλική, Τσορακλίδου Αναστασία, Ψωμιάδου Στυλιανή, Ψωμιάδου Άννα, Ψωμιάδου Μαρία, Ιωάννα Περισανίδου, Δέσποινα Γκουντιού, Ανθή Καζάνα, Φωτεινή Γκουρτσούλη, Αναστασία Παππά, Γεώργιος Πεχλιβανίδης, Χρυσάνθη Σταμούλη, Ευαγγελία Στιούκη, Δημήτριος Τάτσινας, Γεώργιος Χλιαράς, Εμμανουήλ Χατζηγεωργιάδης, Παυλίδου Αναστασία, Ζάμπρου Υβόννη.

 

 

Για το Δ.Σ. της Κ.Ε.Κ.